Get Adobe Flash player

Verseny előtti és utáni etetés/itatás

Hámor Endre canicross (kutyás futás) versenyző írása


Három megjegyzés elöljáróban:
1. Ez is egyedi dolog persze, mindenkinek más jön be, de gondoltam leírom az én rutinomat, lehet vele kísérletezni, hátha másnak is bejön.
2. Illetve nem én találtam ki ezeket a szokásokat, versenyzőktől lestem.
3. FONTOS: Senkinek nem is ajánlom, hogy a verseny előtti 2-3 órában etessen, mert balesetveszélyes, a kutya akár bele is halhat egy így összedett gyomorcsavarba!

Cél:
Itatásnál a cél, hogy hidratált legyen a kutya a verseny alatt, ne savasodjon el, ne lépjenek fel görcsök nála (pont mint az embernél). Illetve a verseny után a regenerációt gyorsítsuk, főleg, ha még másnap is teljesíteni kell (2 napos versenyeknél, vagy intenzív edzés időszakban).
Etetésnél a cél nálam, hogy energiában feltöltve, de üres gyomorral (és bélrendszerrel) érkezzünk meg a rajtba. A fő feladat, hogy egyfelől a kutyának maradjon végig energiája a versenyen, másfelől ne álljon meg kakilni munka közben. Persze ennek része a verseny előtti sétáltatás, illetve a verseny közbeni kakilásról való leszoktatás is, de ha épp abban a periódusában áll a rajthoz amikor nem terhelt az emésztőrendszere étellel, akkor ez könnyebb.


Verseny előtti előkészületek:
A versenyre való hidratálás már egy nappal a verseny előtt megkezdődik nálunk. Akár nyers, akár tápos etetés van aznap (külön írásban kifejtem majd miért vegyes) kb 2-3 dl plusz vízzel fel van öntve a kutyák tálja. Ha volt a megelőző napokban edzés (pl.: pályaedzés a világbajnokság előtt), akkor már akkor elkezdem ezt a rutint. Az utolsó vacsorát előrébb hozom a másnapi verseny kezdetétől függően vagy este 6-ra, vagy akár már délután 4-re. Este lefekvés előtt még kapnak a kutyák egy kis “tuningolt vizet”. Ez annyit tesz, hogy bele van keverve egy kis (tényleg kicsi!) morzsolt táp, vagy kutyáknak való iso ital/fehérje, vagy ha nem lennék lusta egy kis húsleveslé a vízbe, hogy biztosan megigyák. Hogy pontosan melyik kutya mit szeret, illetve hogyan hat rá ezt ki kell egyedileg kísérletezni. Lehet például, hogy a hivatalosan erre kotyvasztott “prerun” italok csinálnak a kutyának egy minimális hasmenést, ami nem jó, ha a pályán jön ki… Reggel a verseny előtt 2-3 órával ezt a tuningolt itatást megismétlem. Hogy mennyit itatok ilyenkor a kutyával az egyed és hőmérséklet függő. kb. 2-4 dl. Itt tényleg csak meg van kínálva egy kicsit a folyadék valamivel a fent említettek közül, hogy biztosan lemenjen az egész a kutyába. Ez után már semmit nem kapnak a kutyák a versenyig, figyelek arra, hogy még véletlenül se egyenek. Senkinek nem is ajánlom, hogy a verseny előtti 2-3 órában etessen, mert balesetveszélyes, a kutya akár bele is halhat egy így összedett gyomorcsavarba! Én buktam így kombinált versenyt (futás + roller), hogy azt hittem másnap lesz csak a rajt és megetettem a kutyát (kétnapos versenyeknél ezt a számot gyakran csak az egyik nap tartják meg). Mivel a kutya 1 órával verseny előtt evett, így lemondtam az indulást.


Verseny utáni táplálás:

Verseny után lesétáltatom a kutyákat, megvárom míg kicsit lenyugodnak, leveszem a hámokat, ellenőrzöm a lábukat, elteszem őket a boxba, utána közvetlenül csinálok nekik egy újabb kör “juti levest” mint amit a verseny előtt is kaptak, talán kicsit több (tényleg csak kicsit) táppal megbolondítva. Ha kétnapos a verseny akkor az első nap olyan 3 körül etetek, aztán már nem, utána már csak este és reggel “tunningolt itatás”. Ha a verseny végén utazás vár ránk haza, akkor semmiképp nem adok nekik nagyobb adag ennivalót az útnak indulás előtt.